Wybór bramy garażowej

Podejmując decyzję o zakupie bramy garażowej, należy zwrócić uwagę na jej właściwości użytkowe, parametry termoizolacyjne, estetykę, automatykę oraz zabezpieczenia na wypadek włamania. Na rynku dostępne jest parę rodzajów bram garażowych: bramy segmentowe, roletowe, rozwierne czy uchylne. Liderem wśród bram garażowych są bramy segmentowe, które są ciepłe, wygodne i estetyczne.

Segmentowe bramy garażowe są najpopularniejszym rozwiązaniem głównie ze względu na doskonałe właściwości izolacyjne, wiatroszczelność, spory wybór przetłoczeń, bogatą kolorystykę oraz możliwość dodatkowego wyposażenia w napęd, są komfortowe w obsłudze i pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz i przed garażem. Poszczególne segmenty bramy połączone są zawiasami i uszczelnione na łączeniach i obwodzie. Segmentowe bramy górne mają jednak pewne wymagania, o których należy pamiętać zamawiając bramę. Zapewnienie właściwych warunków zabudowy  pomaga zaoszczędzić niepotrzebnych kosztów, ale także komplikacji podczas montażu.

Nadproże
To mierzona wewnątrz pomieszczenia garażu wysokość od górnego krańca otworu wjazdowego do sufitu. Nadproże powinno mieć wysokość min. 210 mm. Jest to przyjęty standard, niemniej jednak  bramy segmentowe można zamontować już od nadproża o wysokości 80 mm.

Węgarki
To wewnętrzne przestrzenie boczne – od krawędzi otworu wjazdowego do ścian garażu. Węgarki powinny mieć minimalnie 100 mm szerokości każdy. Umożliwi to zastosowanie dowolnego prowadzenia ze sprężynami skrętnymi lub naciągowymi.

Głębokość wbudowania
To inaczej długość garażu – minimalna wartość m. in. od wysokości bramy, prowadzenia, czy zastosowanego napędu. Ta wartość jest istotna zwłaszcza w przypadku bram automatycznych, które ze względu na montaż napędu wymagają nie mniej niż 3,3 m.

Sufit i ściany garażu
Nie mogą zawierać elementów uniemożliwiających montaż prowadzenia bramy, np. okien na wysokości prowadnic, rur, czy belek konstrukcyjnych.

Bezpieczeństwo
Ważnym czynnikiem przy wyborze bramy jest bezpieczeństwo, zarówno pod kątem użytkowym, jak i na wypadek włamania. Warto zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie w elementy gwarantujące bezpieczeństwo takie jak:

  • zabezpieczenie przed opadnięciem bramy na wypadek zerwania sprężyny i linki.
  • Bezpieczny kształt panelu nie pozwalający na przypadkowe przygniecenie palców.
  • Wyłącznik przeciążeniowy, który unosi bramę do pozycji otwartej, jeśli napotka opór.
  • Bramę z napędem można także wyposażyć w fotokomórki, które uniemożliwiają zamknięcie, jeśli w świetle bramy znajdzie się przeszkoda.

Energooszczędność
Brama garażowa jest dużym elementem, który może sprzyjać utracie ciepła. Jest to ważny element w sytuacji, kiedy garaż jest zintegrowany z bryłą domu, dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie garażu przed utratą cennego ciepła z budynku. Segmenty bramy garażowej wypełnione są pianką poliuretanową, która stanowi doskonały izolator. W najcieplejszych modelach bram grubość segmentu może wynosić 60 mm, a nawet więcej. Dodatkowo ciepła brama posiada podwójne uszczelnienie dolnego panelu, uszczelnienia międzysekcyjne oraz dodatkową uszczelkę obwodową, niwelującą mostki termiczne między ścianą a kątownikami. Taka budowa umożliwia osiągnięcie niskiego współczynnika przenikalności cieplnej.

Estetyka
Brama garażu jest istotnym elementem elewacji, często podkreślającym, a czasami nadającym budynkowi unikatowy charakter. Dlatego ważne aby pasowała do estetyki reszty domu na zasadzie harmonii albo kontrastowego zestawienia. Możemy dobrać kolor i strukturę bramy do okien lub rolet zewnętrznych albo brama może być tego samego koloru co dach budynku lub elementy na elewacji.