Systemy osłonowe – żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne?

Ze względu na zmieniający się klimat, upalne dni i nadmierne nagrzewanie oraz naświetlenie wnętrza budynku inwestorzy coraz częściej decydują się na osłony okien. Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdują się rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe. Najważniejszą zaletą osłon okiennych jest ochrona przed promieniami słonecznymi, a także zapewnienie prywatności w pomieszczeniach.
Osłony zewnętrzne są sposobem na dekorację domu i odizolowanie pomieszczenia od świata zewnętrznego, dodatkowo chroniąc nas przed hałasem i włamywaczami.

Główną zaletą żaluzji fasadowych jest możliwość swobodnego regulowania ilości wpadającego światła do wnętrza budynku. Lamele pozwalają wpuszczać do wnętrza tyle promieni słonecznych ile jest potrzeba w danej chwili.

                                                   

Natomiast roleta zewnętrzna działa wyłącznie na zasadzie częściowego lub całkowitego zasłonięcia okna –  jej pełne opuszczenie oznacza ciemność w pomieszczeniu i brak kontaktu wzrokowego z otoczeniem zewnętrznym.

                                            

Rolety zewnętrze posiadają świetne właściwości termoizolacyjne, które wpływają na zmniejszenie kosztów  związanych z ogrzewaniem domu. Latem skutecznie chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, a zimą przed utratą ciepła. Dobrze zamontowane rolety zapewniają też komfort akustyczny.

Słusznym rozwiązaniem jest wyposażenie rolety czy żaluzji w napęd co w dużym stopniu zapewnia wygodę, a przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo (funkcja detekcji zatrzymuje roletę elektryczną natychmiast po wykryciu oporu). Dzięki takiemu rozwiązaniu jednym przyciskiem można wprawić osłonę w ruch.

Bardzo ważną informacją dla osób zastanawiających się nad wyborem osłon jest sprawa montażu. Trzeba pamiętać, że najlepiej to zrobić już w czasie budowy domu. Utworzą one wtedy harmonijną całość z elewacją- skrzynki będą ukryte w warstwie ocieplenia.
Wybór odpowiedniej osłony zewnętrznej dla okien to kluczowa decyzja dla funkcjonalności i komfortu użytkowania budynku. W zależności od funkcji jakie osłony mają pełnić, należy wybrać odpowiednią opcję. Inwestor powiem dopasować je do własnych potrzeb.