Parowanie szyb – przyczyny i zapobieganie

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że przyczyną parowania szyb jest wada konstrukcyjna stolarki. W zdecydowanej większości przypadków jest to jednak naturalne zjawisko fizyczne, które świadczy o wysokiej jakości szyb zespolonych, a nie o usterce, dlatego parowanie nie koniecznie musi świadczy o wadzie szyby, okna czy niewłaściwym montażu.

PRZYCZYNY PAROWANIA SZYB:

  • zwiększona wilgotność w pomieszczeniu,
  • różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz,
  • brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu,
  • warunki zewnętrzne np. bliskością zbiorników wodnych.

Skraplanie pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej może być spowodowane bardzo wysoką izolacyjnością cieplną szyb. Powoduje ona, że na zewnątrz pomieszczenia przedostaje się zaledwie niewielka ilość ciepłego powietrza.

Parowanie szyb we wnętrzu pomieszczenia wynika z różnicy między temperaturą zewnątrz, a wewnątrz. Bezpośredni wpływ na intensywność tego zjawiska ma również fakt, że domy często nie posiadają odpowiedniej wentylacji, co jest istotne zwłaszcza w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności jest wysoki, jak w kuchni czy łazience.

ZAPOBIEGANIE:
Aby zapobiec osadzaniu się kropel pary wodnej należy regularnie wietrzyć pomieszczenia czy  uchylać okna. Bardzo często parowanie szyb jest wynikiem złej wentylacji, dlatego należy sprawdzić działanie wentylacji. Inną możliwością jest montaż specjalnych nawiewników okiennych bądź ściennych, które umożliwiają doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach.