Czym jest montaż warstwowy?

Montaż warstwowy jest systemem montażu, który gwarantuje komfort cieplny budynku oraz przeciwdziała ewentualnemu zawilgoceniu.

Odnosi się on do zasady szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz. Piana poliuretanowa jest szczelnie chroniona przed wnikaniem wilgoci wytwarzanej podczas codziennych czynności domowych. Natomiast wilgoć, która jednak dostanie się do warstwy izolacji, odprowadzana jest na zewnątrz przez taśmę paroprzepuszczalną. Taśma ta jednocześnie chroni przed wnikaniem wilgoci z otoczenia budynku.

Tylko trójwarstwowy montaż zapewnia trwałe zabezpieczenie i uszczelnienie złącza okiennego, niweluje niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych i skutecznie chroni przed utratą energii cieplnej z budynku.

 

Montaż warstwowy jak sama nazwa wskazuje składa się z kilku warstw, a dokładnie 3:

Warstwy zewnętrznej-  to taśma paroprzepuszczalna, której zadaniem jest ochrona łączenia przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, a także odprowadzenie wilgoci na zewnątrz.

Warstwy środkowej, czyli tzw termoizolacji wykonanej z niskoprężnej piany poliuretanowej, która stanowi izolację termiczną i akustyczną okna. Jeżeli zależy nam na wcześniej wspomnianym aspekcie energooszczędności, najlepiej użyć dostępnej na rynku piany montażowej.

Ważne aby pamiętać, że tylko sucha warstwa pianki oraz pianka, która nie została utleniona poprzez działanie UV nie ulega degradacji i zapewnia długotrwałe zabezpieczenie przed zimnem. Brak jej odpowiedniego zabezpieczenia to niedostateczna ochrona termiczna i zwiększone ryzyko pojawienia się w pomieszczeniach wilgoci.

Dopełnieniem całości energooszczędnego systemu warstwowego, jest warstwa trzecia – taśma paroszczelna, która chroni przed wnikaniem pary wodnej, zbierającej się w pomieszczeniach.

Podstawą prawidłowego wykonania montażu warstwowego jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które opisaliśmy w kolejnym artykule.