Okna na 5, czyli o czym powinniśmy pamiętać wybierając okna
Stolarka okienna to produkt o bardzo długim cyklu życia. Kupowany jest na ogół z zamiarem eksploatacji przez 30 – 40 lat, a jego wymiana wiąże się z poważnymi pracami remontowymi. Przy takiej inwestycji nie ma miejsca na błędy i poprawki. Należy wybrać raz, a dobrze.
Tymczasem selekcja optymalnego systemu profili okiennych to skomplikowane przedsięwzięcie – trudne nawet dla fachowców. Inwestor spotyka się na rynku z wieloma niemożliwymi do zweryfikowania i często sprzecznymi ze sobą, bądź nieporównywalnymi informacjami o zaletach i wadach różnych systemów.
Poznajcie pięć istotnych elementów, które warto przeanalizować, by dokonać najlepszego wyboru
- Materiał
Z jakiego materiału powinny być wykonane okna, aby najlepiej pełniły swoją funkcję i służyły niezawodnie przez wiele lat? Na rynku stolarki otworowej dostępne są okna wykonane z PVC, drewna oraz aluminium. Stając przed wyborem musimy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, dotyczących naszych oczekiwań i upodobań.
Stałą popularnością cieszą się propozycje z PCV – najbardziej przystępne cenowo przy zachowaniu świetnych parametrów technicznych. Nowoczesną alternatywę dla PCV stanowi aluminium, które charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi oraz daje olbrzymie możliwości aranżacyjne. Ponadto jego wykorzystanie pozwala na tworzenie przeszkleń o imponujących gabarytach. Swoich miłośników ma również drewno, które idealnie wpasowuje się w klasyczne projekty.
Podczas wyboru okien jednym z kluczowych czynników są ich właściwości termoizolacyjne, na które z kolei ma wpływ m.in. materiał zastosowany do ich produkcji – tłumaczy Aleksandra, Doradca Klienta w firmie Architektura Okien. – Zarówno okna PCV, jak i aluminiowe, stanowią doskonałą barierę akustyczną i termiczną. Okno referencyjne TEAM BALANCE z systemem potrójnych uszczelek osiąga współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,7 W/m²K, co pozwala zachować świetny bilans energetyczny budynku.
- Profil okna
Od budowy profilu w dużej mierze zależą parametry techniczne i estetyka okna.
Decyduje on także o rodzaju pakietu szybowego, jaki będziemy mogli zastosować. Materiały o niskiej nośności nie sprawdzą się w przypadku dużych i ciężkich przeszkleń.
Wśród wielu producentów profili, jedynie VEKA posiada w swej ofercie wyłącznie profile zaliczane zgodnie z PN-EN 12608 do najwyższej klasy „A”. Ścianki zewnętrzne tych profili mają min. 2,8 mm grubości. Są to kluczowe parametry dla optymalnej ochrony domowników przed chłodem i hałasem, jednocześnie zapewniające oknom stabilność i trwałość. Nośność okuć dla profili klasy A jest większa o ponad 30% niż dla profili klasy B. Profile o cieńszych ściankach, zaliczane do niższych klas „B” i „C” nie posiadają już tak wysokiej odporności na uszkodzenia i są na przykład wielokrotnie bardziej podatne na pękanie naroży.
Niestety w gotowym oknie nie ma możliwości sprawdzenia, jakiej klasy profil został użyty do jego produkcji. Jedynie w przypadku profili VEKA istnieje pewność, iż są one klasy „A”, gdyż niższej klasy profil i VEKA po prostu nie produkuje.
- Pakiet szybowy
Szyba stanowi nie tylko źródło naturalnego światła. Technologia okien energooszczędnych w znaczącej mierze opiera się właśnie o pakiety szybowe. Najprostsze i najtańsze są pakiety jednokomorowe, czyli takie, które składają się z 2 tafli oddzielonych ramką dystansową. Jednak dużo lepszą izolację termiczną i akustyczną dadzą nam okna z pakietem trzyszybowym. W przestrzeni międzyszybowej z znajduje się gaz szlachetny- argon. Jest on izolatorem. Szyby na całej długości obrzeża są połączone z ramką dystansową materiałami klejąco – uszczelniającymi, co zapewnia szczelność układu eliminując dopływ pary wodnej do jego wnętrza. Obecnie dostępnych na rynku jest wiele ramek dystansowych jednak parametry techniczne i cieplne różnych typów ramek znacznie od siebie odbiegają, a to od niej zależy ile ten gaz będzie w naszym pakiecie szybowym.
- Okucia
Okucia – ten mały, ale bardzo istotny detal – decydują o wygodzie użytkowania okien i stopniu ich bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest bowiem utrzymywanie właściwej szczelności, jak również umożliwianie wykonywania takich czynności, jak otwieranie, zamykanie czy uchylanie okna. Wybierając wysokiej jakości produkty, wyposażone w odpowiednią ilość zaczepów antywyważeniowych, zwiększamy ochronę domu przed włamaniem oraz
- Design
Funkcjonalne, energooszczędne i bezpieczne okna muszą być również estetyczne! Ich design decyduje bowiem o walorach wizualnych całego domu – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Dzięki bogatemu wyborowi kolorów, wykończeń, kształtów i rodzajów profilu okien możemy łatwo dopasować je do założeń aranżacyjnych. Obok wiodących prym białych ram, popularność zyskują modele w ciemnych kolorach: antracycie czy odcieniach szarości, które pasują do nowoczesnej architektury. – Ważne, abyśmy podczas wyboru okien kierowali się nie tylko modą, ale spojrzeli na nie perspektywicznie – jako wybór na wiele lat – oraz osadzili je w kontekście całego budynku. Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać model, który stanie się funkcjonalną ozdobą domu na lata