Konserwacja i pielęgnacja bramy garażowej

Brama garażowa jest stale poddawana obciążeniom – otwiera się i zamyka kilka razy dziennie. Od zewnątrz jest narażona na słońce, deszcz i silny wiatr. Aby działała bezproblemowo wymaga odpowiedniej konserwacji.
Brak utrzymania bramy w czystości, nagromadzenie się zanieczyszczeń pomiędzy sekcjami –  pod uszczelkami bocznymi, również w obrębie prowadnic, rolek, zawisów, a także brak prawidłowej konserwacji powoduje, że brama wydaje odgłosy tarcia, skrzypienia, zgrzytania czy nawet odgłosy strzelania. Aby zapobiec takim sytuacjom i jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją bramy, należy regularnie i prawidłowo konserwować ten element stolarki.

 

Jak często czyścić i konserwować bramę?

  • Po montażu bramy
  • Po zakończeniu prac na budowie
  • Przynajmniej 2 razy w roku
  • za każdym razem, kiedy po kontroli wzrokowej uznamy, że brama jest zanieczyszczona.

Jak w prawidłowy sposób czyścić bramę garażową? Krok po kroku

serwis bramy garażowej Mińsk Mazowiecki

1. Oczyść miejsca trudno dostępne – pod uszczelkami, między sekcjami. Tu pomocne będzie sprężone powietrze.
Ważne: Należy bezwzględnie unikać mocnego szorowania, które może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni.

Czyszczenie międzysekcyjne

2. Oczyść cały płaszcz bramy – przetrzyj wilgotną ścierką lub spłucz łagodnym strumieniem wody i ważne, nie używaj myjek wysokociśnieniowych. Płaszcz bramy możesz też umyć łagodnym środkiem czyszczącym (np. płynem do mycia naczyń) i szczotką z miękkim włosiem.
Ważne: Przed przystąpieniem do czyszczenia sprawdzić na małym obszarze i w niewidocznym miejscu czy detergent nie wchodzi w reakcję z bramą.

Czyszczenie paneli bramy garażowej

3. Po wysuszeniu przeprowadź konserwację uszczelek silikonem

Konserwacja uszczelek w bramie garażowej

4. Suchym smarem konserwuj trzpienie zawiasów i rolek.
Ważne: Pod żadnym pozorem nie smaruj prowadnic, ich wnętrze oczyść wyłącznie z kurzu i nieczystości.

5. Jeżeli posiadamy w bramie fotokomórki to także warto usunąć z nich brud lub pajęczyny. Takie zabrudzenia mogą spowodować zakłócenia, a nawet unieruchomić napęd bramy.

Środki do konserwacji
Bardzo ważne, aby do prac konserwacyjnych używać produktów rekomendowanych przez producenta. Dodatkowo wykonywanie wymienionych czynności przed okresem zimowym, pozwoli uniknąć przymarzania bramy.

Czego robić nie wolno?
Nie pokrywamy smarem elementów napędu bramy wykonanych z tworzywa sztucznego. Niedopuszczalne jest też luzowanie czy własnoręczna regulacja śrub znajdujących się w najniższych klamrach bramy. Z racji konstrukcji całości, są one mocno napięte i ich regulację może przeprowadzić pracownik serwisowy.