Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/seeme/domains/architekturaokien.pl/public_html/wp-content/themes/innovo/single.php on line 9
wstecz
Okna typu FIX, czyli jakie?
Niezbyt często zdarza nam się widzieć okno nieotwierane, czyli tzw. FIX, w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu. To rozwiązanie jest o wiele bardziej popularne w biurowcach, sklepach, galeriach handlowych itp. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy jest sens w ogóle rozważać je w kontekście mieszkań i domów prywatnych?
Bardziej szczelne nie będą
Najważniejszą różnicą pomiędzy oknami nieotwieranymi, a standardowymi przeszkleniami, jest ich szczelność. Każde okno z funkcją otwierania będzie z powodu samej tylko konstrukcji mniej szczelne, dlatego FIX-y stanowią idealny kompromis pomiędzy oknem a… ścianą, nie musimy bowiem rezygnować z naturalnego światła, a jednocześnie znacząco poprawiamy parametry izolacyjne naszego domu.
Blaski…
Okna nieotwieralne i duże przeszklenia – te dwa pojęcia idealnie się dopełniają. Jako, że konstrukcja nieotwieranego okna jest lżejsza od standardowego, możemy postawić na większą powierzchnię szyb, uzyskując tym samym świetne wrażenia wizualne oraz naprawdę dużą ilość światła naturalnego.
To rozwiązanie często stosuje się w biurach, gdzie potrzebne jest światło słoneczne, a kwestię wentylacji załatwia zwykle klimatyzacja, jednak nie tylko tam. Modnym i estetycznym rozwiązaniem jest stworzenie przeszklonego naroża, na przykład w części jadalnej lub wypoczynkowej salonu.
…i cienie
Nie ma róży bez kolców. Szyby wklejane mają także swoje problemy, z którymi – jeśli zdecydujemy się na ich zakup – będziemy musieli jakoś sobie radzić.
Po pierwsze: wietrzenie. Nie zawsze wentylacja grawitacyjna w naszych domach radzi sobie z usuwaniem przykrych zapachów – ba! – czasem nawet instalacja mechaniczna potrzebuje naszej pomocy. Wówczas nic nie zastąpi otwarcia okien na oścież. Istnieje jedno, dość oczywiste rozwiązanie: niech jedno bądź dwa okna w pomieszczeniu wciąż pozostaną otwierane, reszta może być zespolona. Powiedzmy sobie szczerze: i tak mamy swoje ulubione okna, które otwieramy częściej. Zazwyczaj są to te, do których mamy najbliżej na przykład podczas robienia obiadu czy oglądania ulubionego serialu.
Drugim problemem, z jakim musimy sobie poradzić, jeśli już wybraliśmy okno nieotwierane, jest uciążliwe mycie. O ile szyby zamontujemy na parterze, to nic złego się nie dzieje – wystarczy wyjść na zewnątrz i umyć, co trzeba, w razie konieczności, wspomagając się stopniem czy drabiną. Co jednak z oknami na piętrze? Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montowanie FIX-ów na parterze oraz zwykłych okien na piętrze. Oszczędzi to wielu problemów, a jednocześnie sprawi, że będziemy mogli cieszyć się efektownymi przeszkleniami przynajmniej w jednej części domu.
Trudny wybór? Może być jeszcze trudniejszy
Wymieniliśmy po dwie zalety i wady okien nieotwieranych. Jeśli wciąż się zastanawiacie nad tym, jaki typ okna wybrać do Waszego domu i czy w ogóle korzystać z szyb wklejanych… mamy dla Was coś jeszcze…
Okno nieotwierane jest tańsze od standardowego przeszklenia. I nie jest to różnica symboliczna. Szacuje się, że taka szyba kosztuje aż o 40% mniej! To ogromna zmiana, która może dać nam oszczędności w wysokości nawet kilku tysięcy złotych!
Sami oceńcie, czy okno nieotwierane to niepotrzebna fanaberia, czy też praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu doświetlimy wnętrza naszych domów. Pamiętajcie tylko, by dokładnie przemyśleć tę kwestię, zwłaszcza w kontekście mycia okien oraz wentylacji. Powodzenia w planowaniu!